نکات مهم پرستاری از سالمنددر این مقاله قصد داریم به نکات مهم پرستاری از سالمند بپردازیم. اگر از افراد سالمند نگهداری می کنید یا قصد دارید برای مراقبت از سالمند یک پرستار مجرب و حرفه ای استخدام کنید، لازم است نکاتی مهم را در خصوص مراقبت و پرستاری از سالمند در نظر بگیرید. 

اکثر سالمندان تمایل دارند اوقات خود را همراه با فرزندان و آشنایان، در منزل و محیطی آرام و امن سپری کنند. امروزه بسیاری از افراد به دلیل کار و مشغله زیاد، فرصت نگهداری از افراد سالمند را ندارند. 

در این شرایط بهره گیری از خدمات پرستاری از سالمند در منزل، می تواند راه گشا باشد. رعایت نکاتی مهم در خصوص مراقبت و پرستاری از سالمندان می تواند تاثیرات مثبتی بر وضعیت روحی و جسمی آن ها داشته باشد.
 

ویژگی های مهم پرستار سالمند
 

مهربان و دلسوز باشد

یک پرستار خوب باید سعی کند در هر شرایطی با صبر، حوصله و مهربانی با سالمند رفتار کند. سالمندان به دلیل کهولت سن بسیار حساس و زود رنج می شوند. رفتار های پرخاشگرانه با سالمندان، باعث ایجاد حس ترس و افسردگی در آن ها می شود. برخورد صمیمانه با سالمندان، حس امنیت و آرامش را در آن ها بیدار می کند. 
 

مسئولیت پذیر باشد

یک پرستار و مراقب باید سعی کند در شرایط مختلف نیاز های فرد سالمند را برطرف کند و از رسیدگی به امور فرد سالمند، شانه خالی نکند. 
 

قابل اعتماد باشد

معمولا سالمندان ترجیح می دهند اطرافیان و آشنایان نزدیکشان از آن ها نگهداری کنند. اما گاهی این افراد شرایط مراقبت و پرستاری از سالمندان را ندارند. در این شرایط پرستاری را انتخاب کنید که دلسوز و مورد اعتماد باشد تا هنگامی که شما در منزل حضور ندارید تمامی وظایف خود را به درستی انجام دهد.
 

علم و تجربه بالا

پرستار سالمند باید از وظایف و مسئولیت های خود به خوبی آگاه باشد و علم و تجربه بالایی در زمینه مراقبت از سالمند داشته باشد. 

همچنین باید اطلاعات کافی را در خصوص بیماری های رایج در افراد مسن داشته باشد تا بتواند به خوبی به امور آن ها رسیدگی کند و در زمان لازم درباره علائم آن ها با پزشک صحبت کند. 

کسانی که از افراد سالمند مراقبت می کنند باید قادر باشند علائم و وضعیت روحی و جسمی سالمندان را تشخیص دهند تا در مواقع ضروری اقدامات لازم را انجام دهند. 
 

روحیه دادن به سالمند

پرستار باید اوقاتی خوش را برای سالمند رقم بزند و او را به انجام کار های شخصی خود تشویق کند. این کار باعث ایجاد حس استقلال طلبی در سالمند می شود.

 پرستار می تواند برنامه های تفریحی مناسبی را برای سالمند در نظر بگیرد. گوش دادن به موسیقی، رفتن به پارک، تماشای فیلم، کتاب خواندن و کار هایی از این قبیل تاثیر مثبتی بر سلامت روحی فرد سالمند می گذارد.
 

برای رسیدگی به سالمند وقت بگذارد

پرستار باید برای رسیدگی به امور سالمند وقت بگذارد و در هر زمان تمامی نیاز ها و خواسته های او را شناسایی و برطرف کند.
 

برقراری ارتباط با سالمند

برقراری ارتباطی گرم و صمیمی با سالمند باعث حس شادی، امنیت و راحتی او می شود. صحبت کردن با سالمندان، انجام بازی های فکری و سوال پرسیدن از آن ها باعث می شود تا ذهن افراد سالمند درگیر شود و اوقات خوبی را سپری کنند. این کار باعث می شود تا فرد سالمند کمتر به بیماری آلزایمر و سایر مشکلات ذهنی مبتلا شود.
 

وظایف مهم پرستار سالمند
 

مدیریت مصرف دارو های سالمند

پرستار باید از تمامی مشکلات و بیماری های سالمند آگاهی کامل داشته باشد و مصرف دارو های او را طبق دستور پزشک مدیریت کند. پرستاران و مراقبان سالمند باید از عوارض دارو ها آگاه باشند و در صورت تشدید علائم بیماری، با افراد نزدیک سالمند و پزشک وی صحبت کنند. 

مصرف به موقع دارو ها از اموری است که پرستار سالمند باید به آن توجه کامل داشته باشد. چرا که ممکن است افراد سالمند به دلیل کهولت سن یا ابتلا به آلزایمر ساعت مصرف دارو های خود را فراموش کنند.
 

رسیدگی به تغذیه سالمند

پرستار باید با توجه به رژیم غذایی فرد سالمند، به وضع تغذیه او رسیدگی کند. از این رو پرستار باید حساسیت و آلرژی غذایی سالمند را بشناسد و غذایی سالم و مغذی برای وی فراهم نماید.
 

جلوگیری از آسیب دیدگی سالمند

پرستار باید محیط های پر خطر منزل را شناسایی کند و از آسیب های احتمالی جلوگیری کند.

بسیاری از سالمندان به دلیل کهولت سن قادر به حرکت نمی باشند. پرستار باید با توجه به شرایط فرد سالمند، برای حرکت و جا به جایی وی از عصا، واکر و صندلی چرخ دار استفاده کند. 

 پرستار باید هنگام حرکت و رفت و آمد سالمند از سطح های شیب دار و مناطق برفی و بارانی احتیاط کند و از سالمند به خوبی مراقبت کند.
 

رسیدگی به نظافت شخصی و استحمام سالمند

برخی از سالمندان قادر نیستند به نظافت شخصی خود رسیدگی کنند. در این شرایط پرستار باید به بهداشت و نظافت فرد رسیدگی کند و به صورت دوره ای سالمند را به حمام ببرد. همچنین پرستار باید در تعویض و پوشاندن لباس به سالمند کمک کند.
 

تشویق سالمند به انجام نرمش های روزانه

پرستار باید با توجه به وضعیت جسمی سالمند، برنامه ورزشی سبکی را برای او در نظر بگیرد و سالمند را به انجام فعالیت های بدنی مناسب تشویق کند. 

از ورزش های مناسب برای سالمندان می توان به پیاده روی، شنا کردن، حرکات کششی، حرکات سبک با وزنه و ...  اشاره کرد. 

ورزش و فعالیت بدنی در سالمندان باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی، عملکرد بهتر تنفسی و قلبی عروقی، تقویت استخوان ها، بهبود عملکرد دستگاه گوارش و کاهش ابتلا به بیماری های مزمن می شود.
 

سخن آخر

افراد سالمند به دلیل کهولت سن و ناتوانی های جسمی و ذهنی، قادر نیستند به امور شخصی خود مثل نظافت، تغذیه، مصرف دارو و ... رسیدگی کنند. حضور پرستاری مورد اعتماد و دلسوز باعث ایجاد حس امنیت و آسایش در سالمندان می شود. 

مجموعه آنی طب خدمات پرستاری و مراقبت از سالمند را به شما عزیزان ارائه می دهد. برای ثبت درخواست خود جهت استفاده از این خدمات، در سایت آنی طب ثبت نام کنید و روی اینجا کیک کنید. 

shape image