بیماری های مقاربتیسلامتی یکی از مهمترین نعمت هایی است که خداوند به ما بندگان عطا کرده است. همه ما در برابر حفظ سلامتی خودمان مسئول هستیم. از این رو کسب اطلاعات درمورد بیماری ها مسئولیتی است بر گردن خودمان.

به دست آوردن آگاهی از نشانه بیماری ها در بسیاری از مواقع موجب جلوگیری از روند پیشرفت آنها و درمان سریعتر میشود.

بیماری های مقاربتی و آمیزشی، یکی از بیماری هایی است که داشتن اطلاعات درست درباره آنها میتواند منجر به کاهش خطر ابتلا، پیشگیری و درمان به موقع شود.

در این مقاله میخواهیم برایتان به طور کامل از بیماری های مقاربتی و انواع آنها صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

بیماری مقاربتی چیست؟

بیماری های مقاربتی یا بیماری های آمیزشی که به آنها STD  هم میگویند، در طی انواع یک رابطه جنسی (واژنی، مقعدی و دهانی) منتقل میشوند. در صورت تایید پزشک در ابتلای فرد به بیماری مقاربتی، شریک جنسی او هم باید در جریان قرار بگیرد؛ تا او هم پروسه معاینه و در صورت ابتلا درمانش را شروع کند.

احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی در همه افراد امکان پذیر است؛ اما هر چه سیستم ایمنی افراد پایین تر باشد، احتمال ظریب انتقال بیشتر است.

انجام چکاپ های منظم، توجه به علائم و نشانه ها و مراجعه به موقع به پزشک، و استفاده از وسایل حفاظت شده ای مانند کاندوم میتوانند در کنترل این بیماری ها موثر باشند.

درمان بیماری مقاربتی به فراخور نوعی که فرد به آن دچار شده است، آسان یا سخت و پیچیده است. دقت شود که بی توجهی به نشانه های بیماری های مقاربتی میتواند منجر به پیشروی بیماری، درمان نشدن آنها و ناباروری شود.

بیماری های مقاربتی بر اساس درمان پذیری یا عدم درمان پذیری، به دو دسته بیماری های مقاربتی قابل درمان و بیماری های مقاربتی غیرقابل درمان تقسیم بندی میشوند.

بیماری های مقاربتی قابل درمان 

سوزاک(Gonorreha):   

سوزاک یکی از انواع بیماری های مقاربتی است؛ که از طریق رابطه جنسی( واژنی، دهانی و مقعدی) به فرد منتقل میشود.

عفونت باکتریایی سوزاک میتواند در دهان، گلو، چشم و مقعد فرد مبتلا رشد کند؛ و در آن نواحی خودش را نشان بدهد. فرد مبتلا به سوزاک ممکن است تا ده روز و شاید ماه ها قبل از بروز علائم ناقل باشد. علائم و نشانه های ابتلا به سوزاک در زنان و مردان متفاوت است.

سوزاک در مردان با افزایش ترشحات غلیظ و سوزش ادرار، و در زنان با همین نشانه ها به اضافه نامنظم شدن دوره پرییود یا خونریزی شدید در این دوران همراه است.

باتوجه به اینکه سوزاک نوعی عفونت باکتریایی در مجاری تناسلی است با تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک کاملا درمان پذیر است.

کلامیدیا:   

کلامیدیا یکی دیگر از بیماری های مقاربتی است؛ که در اثر عفونت باکتریایی در مجاری تناسلی به وجود می آید. کلامیدیا با توجه به اینکه بروز علائمش ممکن است 2 تا 3 هفته طول بکشد؛ و خفیف بودن علائم نسبت به سوزاک کمی خطرناک تر و مرموزتر است.

ترشحات دستگاه تناسلی، دفع ادرار دردناک، و درد در ناحیه شکم از علائم مشترک این بیماری در بین مردان و زنان است. بر هم خوردن برنامه دوران قاعدگی و خونریزی های نامرتب از نشانه های ابتلای زنان به کلامیدیا است.

روش درمانی کلامیدیا هم مانند سوزاک با آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک همراه است.

سفیلیس:   

سفیلیس یک بیماری آمیزشی قابل درمان است؛ که نشانه اولیه آن یک زخم گرد عفونی  بدون درد است. این زخم (شانکر) در هر قسمتی از بدن (مانند زبان در اثر سکس دهانی) که با نقطه آلوده به عفونت در تماس بوده است، میتواند ظاهر شود.

ظاهر شدن این زخم از زمانی که فرد مبتلا به سفیلیس میشود ممکن است 2 تا 4 هفته طول بکشد.

برای درمان سفیلیس آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین طبقه دستور مصرفی پزشک کارآمد است.

بیماری های مقاربتی غیر قابل درمان 

ویروس تبخال نوع اول:   

در این نوع از بیماری های مقاربتی که با ظاهر شدن تبخال، تاول یا جوش هایی گرم در اطراف دهان در اثر بوسیدن، سکس دهانی یا لمس محل آلوده به ویروس خودش را نشان میدهد، تمامی روش های درمانی فقط کند کننده سرعت بیماری هستند.

متاسفانه این ویروس در صورتی که وارد بدن شود تا همیشه با انسان همراه است و داروهایی مانند آسایکلویر و والاکسیکلویر تنها مانع رشد بیشتر بیماری میشوند.

ویروس تبخال نوع دوم:   

این ویروس که از نوع اول بسیار خطرناک تر است با نشانه هایی بروز برآمدگی هایی به رنگ قرمز در آلت تناسلی، پایین باسن و ران ها همراه است. روش انتقال این بیماری مقاربتی انواع ارتباط جنسی (واژنی، مقعدی و دهانی) است.

اما در بانوان گاهی این برآمدگی ها به دلیل به وجود آمدن درون رحم قابل مشاهده نیستند، در این شرایط نشانه هایی مانند بالارفتن دمای بدن، دفع ادرار با درد و گلودرد میتوانند از وجود تبخال تناسلی خبر بدهند. 

ایدز(اچ آی وی):   

ایدز که نسبت به سایر بیماری های آمیزشی نام آشناتر است، در اثر رابطه جنسی با فرد آلوده، از مادر آلوده به نوزاد (در دوران بارداری و شیردهی) و سرنگ آلوده منتقل میشود.

ایدز به دلیل ناقل بودن فرد، سال ها بدون علامت و نشانه، از دیگر بیماری های مقاربتی خطرناک تر است.

علائمی مانند آنفولازای ضعیف(خستگی، تب و ...)، کاهش وزن بدون دلیل و ذات الریه از نشانه های این بیماری است.

فرد مبتلا به ایدز با روش های درمانی ای که بر روی آن آغاز میشود، میتواند به زندگی برای سال ها ادامه بدهد اما این را باید بپذیرد که همیشه این بیماری با او همراه خواهد بود.

  هپاتیت:   

از روش های انتقال بیماری آمیزشی هپاتیت میتوان به ارتباط جنسی مقعدی، برخورد کردن قسمتی از بدن با مدفوع آلوده و تزریق خون آلوده به این ویروس اشلره کنیم.

بروز علائمی مانند آنفولونزا از نشانه های این بیماری است؛ و در افرادی که ویروس به مقدار بیشتر وارد بدنشان شده است ممکن است با افزایش دمای بدن، درد در ناحیه شکم، حالت تهوع و استفراغ و تغییر رنگ پوست به زردی (یرقان) همراه شود.

هپاتیت در سه نوع A، B و C شناخته شده است؛ که در هر سه نوع مصرف آنتی بیوتیک و نوشیدن مایعات زیاد میتواند از پیشرفت بیشتر بیماری جلوگیری کند. همچنین روش های انتقال در هریک از انواع هپاتیت متفاوت است.

خبر خوب اینکه برای پیشگیری از هپاتیت نوع B  انجام واکسیناسیون میتواند اثر بخش باشد؛ و خطر ابتلا به این نوع از هپاتیت را به صفر برساند.

 

 

 

 

 

 

 

shape image