انتخاب بهترین کرم ضد آفتاببرای انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب به چه نکاتی باید توجه کنم؟ در این مقاله قصد دارید شما را برای انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب راهنمایی کنیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کرم ضد آفتاب، یکی از محصولات آرایشی و بهداشتی است که استفاده از آن برای مراقبت از پوست در برابر اشعه خورشید واجب و ضروری است.

نور خورشید از اشعه های مختلفی مثل مادون قرمز، نور مرئی، فرابنفش و ... تشکیل شده است. اشعه فرابنفش به دو دسته اشعه فرابنفش نوع A و اشعه فرابنفش نوع B  تقسیم می شود. 

عدم محافظت از پوست در برابر اشعه فرابنفش نوع  A، موجب نفوذ این اشعه به لایه های عمیق پوست می شود و در نتیجه باعث ایجاد چین و چروک بر روی پوست و پیری زودرس می شود. اشعه فرابنفش نوع  B، باعث آسیب به لایه های بیرونی پوست و در نتیجه آفتاب سوختگی می شود.

استفاده از کرم ضد آفتاب فقط به روزهای آفتابی و فضای سرباز محدود نمی شود، بلکه باید در تمام روزهای سال حتی در هوای ابری و در فضای سر پوشیده هم از کرم ضد آفتاب استفاده شود.

کرم های ضد آفتاب در انواع و اقسام مختلفی تولید می شوند. فرمولاسیون کرم های ضد آفتاب متناسب با انواع پوست های خشک، چرب، نرمال و مختلط ساخته می شوند. هنگام خرید کرم های ضد آفتاب باید کیفیت موادی که در ساخت آن ها به کار رفته است را در نظر بگیرید و میزان ماندگاری و SPF به کار رفته در آن را بررسی نمایید.

ممکن است بخواهید بدانید که چند نوع کرم ضد آفتاب وجود دارد و برای خرید کرم ضد آفتاب خوب و مناسب باید چه معیار ها و ویژگی هایی را در نظر داشته باشید؟ برای آگاهی از موارد مذکور، این مطلب را از دست ندهید.
 

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب

برای خیلی از مردم این سوال پیش می آید که چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟ 

همان طور که در بالاتر اشاره کردیم نور خورشید دارای اشعه های خطرناکی است که برخورد آن ها با پوست، باعث ایجاد آسیب ها و مشکلات پوستی زیادی می شود. 

ایجاد لکه بر روی پوست، چروک شدن پوست، تیرگی پوست، آفتاب سوختگی، تاول های پوستی و ایجاد سرطان از عوارض برخورد مستقیم این اشعه ها با پوست است.

استفاده از کرم ضد آفتاب مانند یک لایه محافظتی بر روی پوست عمل می کند و مانع از برخورد مستقیم اشعه های فرابنفش خورشید با پوست می شود. این کرم ها آب و رطوبت پوست را حفظ می کنند و موجب می شوند که پوست جوان و شاداب به نظر برسد.
 

انواع کرم های ضد آفتاب

برای انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب، لازم است به معیار ها و ویژگی های مهمی توجه کنید. برخی از این معیار ها عبارت اند از :

 1. گیاهی و غیرگیاهی بودن
 2. رنگ دار و بی رنگ بودن
 3. فاقد چربی بودن یا نبودن
 4. آب رسان بودن یا نبودن
 5. ضد آب بودن یا نبودن ( کرم های ضد آفتابی که ضد آب هستند هنگام ورزش، شنا کردن در استخر های سر باز یا زمانی که پوست عرق می کند، کاربرد دارد. )
 6. میزان   SPF
   

اس پی اف (SPF) در کرم ضد آفتاب

اس پی اف  (SPF)، در کرم های ضد آفتاب چیست و چه معنایی می دهد؟ یک کرم ضد آفتاب استاندارد باید چه میزان SPF داشته باشد ؟ 

وقتی قصد خرید کرم ضد آفتاب را دارید، ممکن است کلمه اس پی اف را از زبان فروشنده زیاد بشنوید یا زمانی که بر روی جعبه این کرم نگاه می کنید حتما این کلمه را به صورت بزرگ و با رنگ متفاوت از بقیه کلمات مشاهده می کنید.

SPF، از عبارت انگلیسی ( Sun Protection Factor ) گرفته شده است که به معنای ضریب محافظت در برابر نور خورشید می باشد.

مشخص است که هر چه قدر میزان این ضریب در کرم ضد آفتاب بیشتر باشد، قدرت محافظت بیشتری در برابر اشعه های خطرناک خورشید دارد. اما چه میزان عددی رضایت بخش و کافی است؟

طبق تحقیقات صورت گرفته، کرم ضد آفتاب با اس پی اف 30 می تواند تا 97 درصد و کرم ضد آفتاب با اس پی اف 50، تا 98 درصد از پوست در برابر اشعه های مضر نور خورشید، محافظت می کند.

بنابراین کرم ضد آفتابی با اس پی اف 30 می تواند یک انتخاب کافی و عالی باشد. پیشنهاد می شود که از کرم های ضد آفتاب با  SPF زیر 15 استفاده نکنید. چرا که این نوع کرم به خوبی از پوست شما در برابر آفتاب محافظت نمی کند.
 

خرید کرم ضد آفتاب مناسب

برای خرید کرم ضد آفتاب مناسب لازم است به نکات زیر دقت کنید :

 1. تاریخ انقضای کرم ضد آفتاب را بررسی کنید.
 2. کرم ضد آفتاب را فقط از داروخانه ها و مغازه های معتبر خرید کنید. به هیچ عنوان کرم ضد آفتاب را از دست فروش ها خریداری نکنید.
 3. نوع پوست خودتان را در نظر بگیرید. مثلا اگر پوست چرب دارید، کرم های ضد آفتاب فاقد چربی و مات را انتخاب کنید.
 4. هیدراته بودن یک ویژگی عالی است که باعث آبرسانی و شفافیت پوست می شود.
 5. از خرید کرم ضد آفتاب با SPF زیر 15 خودداری کنید.
 6. کرم های ضد آفتابی که بر روی آن ها کلمه Broad Spectrum  نوشته شده است، از پوست در برابر هر دو اشعه نوع A  و B محافظت می کنند.
   

طرز استفاده صحیح از کرم ضد آفتاب

 1. کرم ضد آفتاب را باید 20 دقیقه قبل از این که در معرض آفتاب قرار بگیرید، روی سطح پوست خود بزنید.
 2. کرم ضد آفتاب را بر روی پوست خشک و تمیز بمالید.
 3. ضد آفتاب را باید به تمامی نواحی بدن که در معرض آفتاب قرار می گیرد، بمالید.
 4. ضد آفتاب را هر 2 ساعت یک بار تجدید کنید.
 5. در طول روز و در محیط سر پوشیده هم از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
   

سخن آخر 

به یاد داشته باشید که استفاده از کرم ضد آفتاب، در سلامت پوست و جلوگیری از پیری زودرس تاثیر زیادی دارد. برای داشتن پوستی شفاف و سالم، لازم است از محصولات پوستی استاندارد و مناسب استفاده نمایید. 

شما می توانید با توجه به نکات مذکور، کرم ضد آفتاب مناسب با پوست خود را تهیه کنید. جهت مطالعه مقالات مشابه روی اینجا کلیک کنید.

shape image